Zpátky na seznam lekcí

Šest obecných podmínek úspěšného učení

Strategií úspěšného učení je celá spousta. Přestože se řada z nich liší, většina z nich obsahuje společné obecné zásady, bez kterých je učení strašnou dřinou. Každý žák se v průběhu studia na základní a zejména pak na střední, vyšší odborné a vysoké škole musí zejména naučit:

  • vhodným způsobem se soustředit na učení
  • používat svou paměť, která je velmi dobrým pomocníkem ve školní práci
  • poslouchat školní výklad a dělat si poznámky do školních sešitů
  • číst efektivně učební texty
  • podtrhávat si významné části učiva nebo si z něj dělat stručné poznámky
  • osvojit si určitý systém studijních návyků
  • vyrovnávat se se stresem v situacích školního zkoušení a s dočasným neúspěchem ve škole

Jak se nejlépe soustředit?

Tohle je skutečně jedna z otázek, která trápí spoustu školáků, ale i dospělých. Odpověď na tento problém je docela jednoduchá a spočívá v dodržování pravidla, kterým je plánování. Vždy si plánujte svůj denní program tak, abyste měli dostatek času nejen na učení, ale i na odpočinek a další zájmy.

  • Jestliže jste schopni jen krátkodobé pozornosti a rychle se unavíte, nic se neděje. Stačí, jestliže jste schopni soustředěné práce jen 10 – 15 minut. Po této době si udělejte malou přestávku (např. 5 minut) a k učení se můžete vrátit.

Pokuste se maximálně využít čas, kdy se učíte

Podstatou dobrého plánování je stanovení přesného začátku a konce studijní přípravy. Jestliže se ale věci vyvíjejí jinak, než jak jste to původně plánovali, je možné některé nesplněné úkoly přesunout do dalšího dne. Na druhé straně to ovšem neznamená, že můžete své úkoly stále odkládat na další a další dny. Pro takové změny by měly existovat skutečně vážné důvody. Pokud si ale řeknete, že něco uděláte, snažte se to skutečně udělat.

  • Ani učení se nelze věnovat donekonečna. Vždycky je dobré si stanovit, do které hodiny se budete studiu věnovat a co v této době budete konkrétně dělat. Potom si čas rozdělte na menší časové úseky (například po 15 - 20 minutách) a rozmyslete si, jakým způsobem tuto dobu vyplníte. Na konci každého časového úseku si dopřejte malou přestávku a pokračujte v učení dál, až do konce stanovené doby.
  • Když si uděláte mezi učením malou přestávku a potom se k učení vrátíte, většinou pokračujete v učení přesně tam, kde jste před chvílí skončili. To je jedna z chyb, kterou si často většina školáků neuvědomuje. Po krátké přestávce ve studiu byste si totiž měli udělat krátký přehled toho, co jste se v předchozí půlhodině naučili. Umožní vám totiž pochopit souvislosti s novým učivem, na které se právě chystáte.

Máte podmínky k učení?

Práce v prostředí, které je plné rušivých vlivů, nikdy za moc nestojí. Nároky na vhodné studijní prostředí se od člověka k člověku dost liší. Někdo rád studuje ve školní knihovně, zatímco druzí zase dávají přednost učení v domácím prostředí. Nejhorším prostředím k učení je pro všechny žáky zcela bezpečně postel. Postel je místo na spaní, odpočinek a relaxaci a nikoli ke studiu. Ať si ale zvolíte jakékoli prostředí, vždy byste měli mít všechny nezbytné pomůcky a potřeby na dosah.

uceni

Domácí úkol ke stažení zde:

Stáhnout domácí úkol  Stáhnout domácí úkol

Kvíz lekce č.2:

Následující kvíz ověří Vaše znalosti, nabyté v lekci č. 2.